Merkez: Mebusevleri Mh. , Şerefli Sk., 06570 Çankaya/Ankara - Şube:Batı Sitesi Mh. , Batı Blv No:123, 06370 Yenimahalle/Ankara
Merkez: 215 20 50 - Batıkent: 256 48 48
balidiyaliz@hotmail.com

Diyaliz Hastaları Nelere Dikkat Etmeli ?

Bali Diyaliz Merkezleri

Kronik böbrek yetmezliği sebebiyle diyalize girmek zorunda kalan hastalar, vücudun sıvı düzeyinde fazla miktarda artış olmamasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü diyaliz hastalarında bir süre sonra idrar miktarı tamamen sıfırlanmakta ve  hiç idrara çıkamamaktadırlar.

Diyaliz hastalarının, 2 diyaliz arasında 2.5 kilodan fazla almaması da gerekir. Diyalize girerken çok su içen hastalarda tansiyon düşmesi yaşanır ve kas kasılmalarına rastlanır.
Diyaliz hastaları kalp ve damar hastalıkları açısından da kendilerine dikkat etmelidir. Çünkü, ölüm nedenleri genellikle kalp ve damar hastalıklarıdır. Dolayısı ile bu hastaların düzenli olarak kalp ve damar kontrollerini yaptırmaları gerekir.

Muz, Kuru üzüm, portakal gibi yiyeceklerde bulunan potasyum tuzunun vücutta birikmesi halinde de kas güçsüzlüğü, felç, hatta kalp durması bile yaşanabilir. Hastaların özellikle potasyum yükselmesine dikkat etmeleri gerekir. Böbreklerin yetersiz çalışması halinde kalsiyum eksikliği, kansızlık, kemik direncinin azalması, kırıklar, kemiklerde eğrilmeler oluşabilir. Bu durumda doğru tedavinin ve hasta uyumunun önemi büyüktür.


1
Merhaba...
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by